Gondolkodott már azon, hogy mennyi az áramfogyasztása egy hónapban? Mérlegelte esetleg a fenntarthatóbb, megújuló energiaforrások használatának lehetőségét? Ha háztartásában vagy vállalkozásában előtérbe került az energiatakarékosság, és napelemes rendszer kiépítését tervezi, akkor annak első lépéseként meg kell határoznia az energiaszükségletét. A rendszer méretének, típusának és szükséges teljesítményének megtervezéséhez ugyanis elengedhetetlen adat, hogy mennyi áramot kell majd megtermelnie. Emellett azt is érdemes kiszámolnia, hogy mekkora összeget takaríthat meg egy hatékonyan működő napelemes rendszer segítségével.
Alábbi cikkünk segítségével Ön is könnyedén kiszámolhatja háztartása, vagy vállalkozása energiaszükségletét és hogy fogyasztása alapján mekkora összegű áramszámlát spórolna meg napelemes rendszerrel.
Hogyan számolhatja ki áramfogyasztását?
Az átlagos éves áramfogyasztását a legegyszerűbben az előző évi számlái alapján határozhatja meg. Válassza ki azt a számlát, amelyiken a legmagasabb fogyasztás (kWh) szerepel. Ezt a számot szorozza meg 12-vel, így megkapja az éves várható energiafogyasztásának értékét.
A hazai áramszolgáltatók becslései alapján, a havi átlagos áramfogyasztás nappali időszakban az alábbiak szerint alakul a háztartásokban:
- Egyfős háztartás: kb. 150 kWh
- Kétfős háztartás: kb. 220 kWh
- Négyfős háztartás (bérház): kb. 350 kWh
- Négyfős háztartás (családi ház): kb. 400 kWh
A fenti adatok természetesen csak becslések, az Ön háztartásának valós áramfogyasztása sok faktortól függ. Ilyen például a világítótestek típusa, az elektromos eszközeinek energiaosztálya, a használati melegvíz előállításának fajtája, továbbá az eseti nagyobb fogyasztók használatának rendszeressége.
Háztartási áramfogyasztási díj kiszámítása
Még két azonos villamosenergia fogyasztással rendelkező háztartás áramdíja is eltérhet egymástól, a költségeket ugyanis több tényező befolyásolja:
Vezérelt mérő
A vezérelt mérő segítségével kedvezőbb áron üzemeltetheti azokat az elektromos készülékeit, amelyek nem igényelnek folyamatos áramellátást. Ilyen készülék például az elektromos bojler. Ha az Ön háztartása rendelkezik vezérelt mérővel, akkor alacsonyabb áramdíjra számíthat, mint anélkül.
Áramtarifák
Az áramszámla összege nagyban függ attól, hogy az Ön áramfogyasztását melyik villamosenergia-tarifa alapján számolja el a szolgáltató. Jelenleg az alábbi tarifák vannak érvényben:
- A1 tarifa: egy zónaidős tarifa, azaz a nap minden időszakában azonos díjon kerül elszámolásra. Évi 1320 kWh fogyasztásig kedvezményes díjú.
- A2 tarifa: ez a tarifa akkor lehet jó választás az Ön számára, ha rendelkezik olyan elektromos eszközzel, amely éjszaka működik, vagy működhet, mert ebben az ún. völgyidőszakban kedvező díj kerül elszámolásra.
- B alap tarifa: régi nevén éjszakai áram, amelyet ma már a vezérelt áramnak neveznek. Az “A1” vagy “A2” árszabás mellé választható. Fontos, hogy a B tarifa csak olyan eszközökön használható, amelyek vezérelt csatlakozási ponttal rendelkeznek. Ez azt jelenti, hogy külön mérőre vannak kötve és fixen a hálózatra kapcsoltak.
- B Geo tarifa: ez egy kedvezményes áramtarifa a hőszivattyú működtetéséhez, 2021. szeptember 1-jétől új szerződés azonban nem köthető vele.
- H tarifa: ezt a tarifát kifejezetten azért hozták létre, hogy kedvezményes áron lehessen működtetni a hőszivattyúkat és a megújuló energiforrásokból, például a napenergiából kiépített fűtési rendszereket. Ez a tarifa akár a “B” típusú, éjszakai, vezérelt áram mellé is igényelhető.
A háztartási áramfogyasztás díja három összetevőből áll: az energia díjból, a rendszerhasználati díjból és az ÁFA összegéből. Fentiek alapján egy 350 kWh havi átlagfogyasztású, vezérelt éjszakai mérő nélküli, A1 tarifával elszámolt háztartás éves bruttó végfelhasználói díja kb. 160 000 forint.
Üzleti villamosenergia költség kiszámítása
Az áramfogyasztási díj számításánál viszont azt is figyelembe kell vennie, hogy vállalkozása idősoros, azaz távméréssel rendelkező felhasználási hely-e vagy sem.
A vállalkozások kívül esnek a rezsicsökkentésen, az energiaválság miatt pedig 2022-től jelentősen, akár 4-5-szörösére is drágult az áram a kis- és középvállalkozások számára. Ezek miatt most még célszerűbb kiváltaniuk a villanyszámlát napelemes rendszer beruházásával, hiszen a korábbiakhoz képest jelentősen lerövidült egy ilyen befektetés megtérülési ideje. Nem elhanyagolható továbbá a versenyelőny, és a függetlenedés a fosszilis energiahordozóktól. Egy napelemes rendszer telepítése után a csökkenő ökológiai lábnyomunk mellett cégünk fenntarthatóbb módon fog működni, plusz stabilitást és tervezhetőséget ad a jövőre tekintve.
A teljes költség a vállalkozás esetében az energia rendszerhasználati díj mellett kiegészül a jövedéki adóval és a VET 147. § -a alapján fizetendő pénzösszeggel is.
Mennyi idő alatt térül meg egy napelemes rendszer?
Ha háztartásában vagy vállalkozásában megújuló energiaforrásként napelemes rendszer bevezetését tervezi – amelynek segítségével a fenti áramdíjat is megspórolhatja -, akkor bizonyára elgondolkodott rajta, hogy vajon mennyi idő alatt térül majd meg befektetése.
Erre a kérdésre nincs egyértelmű válasz, hiszen a rendszerek ára rendkívül összetett és számos tényező befolyásolja. Az végső ár függ a kapcsolódó szolgáltatásoktól, azaz a helyszíni felméréstől, a tervezéstől és a kivitelezés költésétől. Ide tartozik még a szükséges eszközök, tehát a napelem panelek, a tartószerkezet és az inverter költsége is. Ezek mellett olyan faktorok is hatnak az árra, mint a váltakozó és az egyenáram nyomvonal hossza, vagy a tűzeseti leválasztó kapcsoló díja, amennyiben szükséges annak beszerelése. Azt se felejtse el, hogy a napelemek működtetése engedélyköteles, amelynek díját az energiaszolgáltató határozza meg.
A költségek mellett, a megtérülési időt nagyban befolyásolja a rendszer működésének hatékonysága is. A magas hatásfok eléréséhez a megfelelő inverter ideális helyre való telepítése kulcsfontosságú, ahogyan a panelek optimális működése is. Ez utóbbira hatással van a tájolás, a dőlésszög és az esetleges árnyékoló tényezők is.
Mindent összevetve, egy hatékonyan működtetett rendszer körülbelül 8-10 év alatt térül meg egy átlagos fogyasztású háztartásban.
Ön is kiváltaná villanyszámláját?
Ha zöldebb és fenntarthatóbb otthonra vagy vállalkozásra vágyik, melyen segítségével áramfogyasztási költségein még spórolhat is, akkor javasoljuk, hogy fontolja meg egy jó minőségű, időtálló napelemes rendszer telepítését.
Országszerte már több mint 500 lakossági és vállalati ügyfelünknek bizonyítottuk szakértelmünket, talán épp Ön lesz a következő, akinek segíthetünk. Kérje személyre szabott ajánlatunkat, amelyet részletes egyeztetés és körültekintő felmérés után teljesen az Ön igényeire szabunk.