Az energiatakarékosság nagy szerepet játszik napjainkban. Az energiafogyasztás méréséhez minden esetben szükség van mérőórára, azonban egyes esetekben ez a berendezés eltérhet a korábban megszokottól. Amennyiben a ház tetejére vagy környékére napelemes rendszer telepítésére kerül sor, úgy a rendszer sajátosságai miatt egy speciális kétirányú villanyórára lesz szükség.
Ez a speciális fogyasztásmérésre is képes mérőóra pedig nem más, mint az ad-vesz villanyóra, mely a megtermelt napenergiát és a hálózatból felvett energia mennyiségét is képes mérni . De mi is ez a mérő alkalmatosság, és hogyan lehet beszerelni? Mire van szükség és ki telepítheti a berendezést? Ami pedig ennél is érdekesebb kérdés, az az, hogy hogyan lehet majd leolvasni ezt a speciális villanyórát? Érdemes elolvasni cikkünket, hiszen utánajártunk minden fontos információnak!
Mi pontosan az ad-vesz villanyóra?
A napelemes rendszer energiát termel és úgy viselkedik a ház tetején, mint egy kisebb házi erőmű. Éppen ezért nem elég egy olyan mérőóra, ami csak a hálózati fogyasztást képes mérni. Ide már komplexebb eszközre van szükség a pontos mérési adatokhoz, hiszen a hálózatból érkező energia, a napelemből jövő megtermelt áram és a háztartás fogyasztása is szerepet kap az energiatakarékosság mellett.
A kétirányú mérőberendezés segítségével nyomon követhető a napelemes rendszer által megtermelt és a fogyasztók által felhasznált áram mennyisége. Az ad-vesz mérőórán azonban ez a két érték két különböző számlálón felváltva jelenik meg, így pontosan látható a megtermelt és az elfogyasztott energia is. Hogy éppen mit láthatunk, azt a villanyórán található szimbólumok és felirataik vagy a kijelzőn lévő számjelölések (Obis kódok) mutatják meg.
Ezen felül nagy előnye a speciális kétirányú villanyórának az is, hogy mivel fázisonkénti mérőműve van, ezért pontosan vezethető mindkét adat. Még akkor is, ha a háromfázisú csatlakozás ellenére a napelem rendszer csupán csak az egyik fázisra kapcsolódik!
Hogyan kell beszerelni az ad-vesz villanyórát?
A napelemes rendszer kivitelezését és készre jelentését követően ez a soron következő lépés, melyet a helyi illetékes áramszolgáltató végez el.
A speciális kétirányú villanyóra telepítése előtt szükséges kialakítani annak helyét a vonatkozó jogszabályok és szabványok alapján. Lehetőleg olyan helyre kell beépíteni, ahol könnyen hozzáférhető és nem okoz problémát a karbantartása sem. Ezután kihívható egy regisztrált szerelő szakember, aki szemrevételezi a kialakított helyet és javaslatokat tesz, amennyiben az nem megfelelő.
Ha viszont szabályos a villanyóra számára kialakított hely, akkor már csak annak szabályosságáról kell nyilatkoznia a szerelőnek. Ilyen paraméter az is, hogy a kétirányú villanyóra könnyen megközelíthető és nyitható legyen a leolvasás és a karbantartás megkönnyítésére.
A beszerelést mindig bízzuk hálózati engedéllyel rendelkező szakemberre, ugyanis nemcsak telepítésre van szükség, hanem a speciális villanyóra szakszerű beállítására, beprogramozására is. A napelemes mérőberendezés 3×16 Amper teljesítményhatárig ingyenes a vonatkozó szabályok szerint, míg afölött már díjköteles lehet, amit a szolgáltató egyénileg határozhat meg a fogyasztó számára.
Hogyan lehet pontosan és jól leolvasni?
Mint azt már az első bekezdésekben is tisztáztuk, az ad-vesz villanyóra automatikusan vagy manuálisan léptető üzemmódban felváltva jeleníti meg a mért értékeket. Éppen ezért nagyon oda kell figyelni a villanyóra leolvasásakor, illetve érdemes ellenőrizni az éves elszámolást is a hiba kiszűrésére, hogy az energiatakarékosság valóban elérhető legyen.
Mit is látunk pontosan?
- Az elfogyasztott aktív energiát (kWh) az 1.8.0 számjelölés (Obis kód) mutatja. Ez a hálózatból fogyasztott energia.
- A megtermelt aktív napenergiát, melyet az inverter átalakít (kWh) pedig a 2.8.0 számjelölés (Obis kód) mutatja. Ez a hálózatba betáplált energia.
Nagy valószínűséggel akkor lesz jó a leolvasás, ha a szakszerűen bekötött napelem rendszer energiatermelése nagyobb, mint amennyi a kétirányú villanyórán keresztül a hálózatról beérkezik. Így a villanyóra által számolt energiamennyiség kevesebb lesz a háztartás fogyasztásánál.
Gyakori hiba a kétirányú speciális villanyóra leolvasásánál, hogy a leolvasó csak az egyik adatot olvassa le. Így viszont az elszámolásban is fals adat jelenhet meg. A másik leggyakoribb hibalehetőség pedig az adatok fordítva történő leolvasása. Ez pedig azért probléma, mert a számlán így felcserélve jelenik meg az elfogyasztott és a megtermelt áram mennyisége és az ára is.
Mit kell tudni összegzésül?
Cikkünkből kiderült az ad-vesz villanyórával kapcsolatos minden fontos információ. Ilyen például a magyarázat, hogy tulajdonképpen mi is ez a kétirányú, speciális, ad-vesz villanyóra, milyen sajátosságai vannak és hogyan lehet szakszerűen telepíteni. Emellett kitértünk arra is, hogy a váltakozó mérőszámok mit jelentenek a kijelzőn, hogyan lehet őket leolvasni és honnan tudhatjuk, hogy melyik érték mihez tartozik.
Az energiatakarékosság fontos kérdés, a napelemes rendszerek telepítéséhez így igazán szakszerű megoldást nyújtunk! Termékeink között nemcsak napelemeket, de még invertereket is találhat a legjobb márkák képviselőitől! Kérdései lennének a cikkben szereplő kétirányú, ad-vesz villanyórával kapcsolatban? Keressen minket bátran az Aleron Energia elérhetőségein és választ kaphat tőlünk minden felmerülő kérdésére, ha mérőórát telepítene!