Bangladesben milliók élete alakul át a napenergiának köszönhetően

Bangladesben a vidéki lakosság több mint egynegyede még mindig nem rendelkezik villamos energiával. Tehát több millió ember számára nehéz vagy lehetetlen az esti tevékenységek elvégzése, legyen az főzés, munka vagy tanulás. A szigetüzemű napelemes rendszerek jelentősen javítanak, javíthatnak a Banglades vidéki területein élők életszínvonalán.

Bangladesnek jelenleg a világ egyik legnagyobb napenergiaprogramja fut. A napenergia 20 millió ember életét változtathatja meg a vidéki területeken. Ezek a családok eddig este sötétben dolgoztak, tanultak, éltek. A szigetüzemű napelemes rendszerek mindezt gyorsan megváltoztathatják.

A Világbank és más segélyszervezetek, valamint a magánszektor együtt dolgoznak a kormánnyal annak érdekében, hogy megfizethető, napenergiával működő villamos energiát szállítsanak olyan helyekre, ahol a hagyományos hálózat nem érhető el. A kisméretű napelemes rendszerek jelenleg az ország egyharmadának, több mint 4 millió háztartásnak és körülbelül 20 millió embernek biztosítanak áramot ezeken a területeken.

A program része 1000 napenergiával működő öntözőszivattyú és 13 napelemmel működő kisebb elektromos hálózat kialakítása is.

A nap „átalakító” ereje

A napelemmel működő elektromos hálózat kialakítása a Bengáli-öböl egy távoli kis szigetének, Monpura-nak az életét is teljesen megváltoztatta. Amióta sötétedés után képesek aktívan folytatni tovább a napjukat a lakosok, Monpura virágzik. „Az otthonokban televíziót, ventilátort, hűtőszekrényt tudnak napelemes energiával működtetni, és az utcákat is kivilágítják éjjel” – írja a Világbank cikke.

Növekszik az igény a villamosenergiára

A bangladesi gazdaság jelenleg virágzik. Átlagos növekedési üteme 8%, és a villamosenergia-igény gyorsan növekszik.

Az országban számos napelemparkot telepítenek amellett, hogy bővítik a lakossági napelemes rendszerek számát is. A napenergia mellett a szélenergiát is igyekeznek használni, szélerőműveket is telepítenek. A megújuló energiák mellett azonban a szárnyaló energiaigény kielégítése miatt Banglades tervezi széntüzelésű kapacitásának bővítését is.

Az ENSZ főtitkára, António Guterres egy tavalyi interjújában elmondta, hogy szerinte Ázsia országai a legkiszolgáltatottabbak a globális felmelegedés szempontjából. Banglades is már érezhetően szenved az éghajlatváltozás következményeitől, például a tengerszint emelkedésétől vagy az áradásoktól. Guterres szerint a régiónak fokoznia kell erőfeszítéseit a fosszilis tüzelőanyagoktól való függőség megszüntetése érdekében. A hírek alapján Banglades elindult ezen az úton.

A nem hálózatra kapcsolt, szigetüzemű rendszerek kialakítása jelenleg még jóval költségesebb megoldás.

2022-03-28T16:04:30+02:00

Ha érdekesnek találtad a cikket, oszd meg másokkal is!

Go to Top