Egy napelemes rendszer kiépítése környezetbarát megoldást nyújt a háztartások és vállalkozások energia költségeinek csökkentésére. Sok család és cég számára azonban anyagilag megterhelő lehet egy ilyen hosszabb távon megtérülő projekt kivitelezése. Szerencsére van megoldás:  a napelem pályázat

Alábbi cikkünkben bemutatjuk a 2022-es napelem pályázati lehetőségeket és azok feltételeit. Megtudhatja, hogyan vehet igénybe támogatást a háztartási vagy vállalati napelemes rendszere finanszírozására. Függetlenül attól, hogy melyik pályázat aktuális az Ön számára, javasoljuk, hogy minél előbb kezdjen hozzá a folyamathoz, nehogy lemaradjon a lehetőségről!

Napelem pályázatok magánszemélyeknek

Ha otthona energiaellátását szeretné zöldebbé és fenntarthatóbbá tenni napelemes rendszer kiépítésével, akkor idén az Otthonfelújítási Támogatás nyújthat ebben anyagi segítséget az Ön és családja számára. A Támogatás célja a már meglévő otthonok, ingatlanok korszerűsítésének és/vagy bővítésének támogatása, így nem kifejezetten napelem pályázatnak minősül. Nem zárja ki viszont azt, hiszen a támogatás napelemes rendszer kiépítésére és cseréjére is igénybe vehető.

Az Otthonfelújítási Támogatás jelentkezési feltételei

A pályázati jelentkezést négy feltételhez kötik: 

  1. Köztartozásmentesség
  2. Minimum 1 éves folyamatos TB-jogviszony, legfeljebb 30 nap megszakítással
  3. Legalább egy 25 év alatti gyermek nevelése
  4. Már meglévő otthon vagy ingatlan bővítésére és/vagy korszerűsítésére vehető igénybe

Ezek alól a kritériumok alól bizonyos esetekben mentesülhet a pályázó. A részleteket az Államkincstár honlapján találja az Otthonfelújítási Támogatás pályázati kiírásában.  amelyek alól a Támogatás kiírásában  részletezett esetben eltekintenek:

Hogyan lehet jelentkezni a támogatásra és milyen dokumentumok szükségesek?

A napelem pályázatként is használható Otthonfelújítási Támogatási kérelmet a Magyar Államkincstárhoz kell benyújtani személyesen, elektronikus vagy postai úton. A kitöltött kérelem mellett az alábbi dokumentumok benyújtására is szükség lesz:

  • számlaösszesítő,
  • az igénylő büntetőjogi felelőssége tudatában tett nyilatkozata az Otthonfelújítási Támogatás igénylő dokumentum  1. számú melléklete szerint,
  • valamennyi érintett vállalkozási szerződés másolata,
  • a számlák kifizetését igazoló dokumentumok másolata,
  • az igénylő(k) és gyermek(ek) lakcímkártyájának másolata.

Mennyi az igényelhető támogatás összege?

Az igényelhető támogatás maximum összege 3 millió forint, amely fele-fele arányban anyagköltségre, illetve munkadíjra vehető igénybe. A számlákkal igazolt költségek legfeljebb 50%-a finanszírozható így, vagyis a támogatás 6 milliós összköltség esetében maximalizálható. Fontos, hogy az 50-50%-os szabály nem a benyújtott számlák összegére, hanem a támogatásra vonatkozik.

A pályázás folyamata

Akár napelem pályázatként, akár más célra szeretné felhasználni a Támogatást, az alábbi lépéseket kövesse a folyamat során:

  1. Tervezés: Ebben a szakaszban meg kell terveznie, hogy milyen kivitelezési munkálatokat szeretne elvégezni ingatlanán, majd le kell szerződnie a szolgáltatókkal. 
  2. Kivitelezés: A második lépés a szerződéskötést követően, hogy a kivitelezők elvégzik a tervben szereplő munkálatokat. 
  3. A dokumentumok és számlák összegyűjtése: Nagyon fontos, hogy valamennyi szerződést és befizetett számlát őrizzen meg. Az átutalással kiegyenlített számlákról is szükséges igazolás. A legutolsó számla befizetésétől számítva 60 nap áll rendelkezésre hogy beküldje azokat az Államkincstárnak.
  4. Pályázás:  A pályázatot online is benyújthatja a  Személyre Szabott Ügyintézési Felületen (SZÜF). A szükséges adatok és dokumentumok listája az oldalon található.
  5. Ellenőrzés: Az Államkincstár 6 hónapig jogosult helyszíni ellenőrzést végezni a támogatás folyósítását követően. 

Az Otthonfelújítási Támogatás további részleteit az Államkincstár honlapján olvashatja el. Ahogyan az látható, a pályázás időigényes folyamat, ezért érdemes minél előbb jelentkezni, és elkezdeni azt.

Egy nő a dokumentumokat nézeget az íróasztalnál

2022-es napelem pályázatok KKV-knak

Ha kis-vagy középvállalkozása számára keres fenntarthatóbb energetikai megoldást, és ennek finanszírozására napelem pályázatot, akkor érdemes szemügyre vennie a GINOP-4.1.5-22 számú Energiahatékonyság növelését célzó épületenergetikai fejlesztések támogatása felhívást. 

A napelem pályázat olyan energiahatékonyság javítását szolgáló tevékenységeket támogat, amelyek segítségével a fejlesztendő épület energetikai minőség szerinti besorolása legalább egy szintet javul amennyiben az DD besorolás alatti. A DD besorolású, vagy afeletti épületek esetén azonban nem elvárás a minimum egy szintnyi javulás. Fontos tudni, hogy a napelem pályázat elsődleges célja az energiahatékonyság növelése, így önállóan nem támogatható tevékenységek:

  • Napkollektoros rendszer telepítése a fejlesztésben érintett épület HMV igényének részbeni, vagy teljes kielégítése céljából, és/vagy fűtésrásegítésre és/vagy hűtésre.
  • Napelemes rendszer telepítése hálózati villamosenergia-termelés céljából, kizárólag a fejlesztésben érintett épület és az abban folyó gazdasági-termelési folyamatok villamosenergia-ellátásához.

Ez persze nem jelenti azt, hogy az egyéb épületenergetikai fejlesztésekkel együtt ne lehetne napelemes rendszer kiépítésére is felhasználni az összeget. A pályázat benyújtására egy hónap áll rendelkezésre 2022. május 11. 9.00 órától 2022. június 10. 12.00 óráig.

Ki pályázhat a támogatásra?

A napelem pályázatra olyan mikro-, kis- és középvállalkozások adhatnak be kérelmet, amelyek megfelelnek az alábbi kritériumnak:

  1. A vállalkozás rendelkezik legalább 3 lezárt üzleti évvel, amely beszámolóval alátámasztott. Ebbe az eseteges előtársaságként való működés időszaka nem számít bele.
  2. A vállalkozás Magyarországon székhellyel rendelkező kettős könyvvitelt vezető szövetkezet, gazdasági társaság, vagy az EGT területén székhellyel és Magyarországon fiókteleppel rendelkező kettős könyvvitelt vezető gazdasági társaságok fióktelepe.
  3. A kérelem benyújtását megelőző utolsó lezárt teljes üzleti évben a vállalkozás éves átlagos statisztikai állományi létszáma minimum 1 fő volt.

Jogi forma szerint:

  • Kettős könyvvitelt vezető gazdasági társaságok

Gazdálkodási formakód szerint:

  • Korlátolt felelősségű társaság
  • Betéti társaság
  • Részvénytársaság
  • Egyéb szövetkezet
  • Külföldi vállalkozás magyarországi fióktelepe
  • Közkereseti társaság
  • Nonprofit részvénytársaság
  • Nonprofit betéti társaság
  • Nonprofit korlátolt felelősségű társaság
  • Nonprofit közkereseti társaság

A napelem pályázat összege és formája

A szóbanforgó KKV napelemre vásárlásra is fordítható pályázat keretében nyújtott támogatás visszatérítendő. A felhívás 4.4.2.5 fejezetében foglaltak részben vagy egészben történő teljesítése esetén azonban, a támogatás részben vagy teljes mértékben vissza nem térítendő támogatássá módosulhat. 

  • Az igényelhető támogatás összege: minimum 75 millió Ft, maximum 500 millió Ft.
  • A támogatás mértéke legfeljebb a teljes elszámolható költség 90%-a lehet.

Napelem panel felszerelése

Területi korlátozás

A finanszírozási kérelmet csak a Közép-Magyarországi régió területén kívül megvalósuló projektek esetén lehet benyújtani. 

Segítségre van szüksége a napelem pályázathoz?

Akkor is számíthat az Aleron Energia szakszerű segítségére, ha napelem pályázati támogatást szeretne bevonni otthona vagy vállalkozása korszerűsítéséhez. Teljeskörű ügyintézéssel, engedélyeztetéssel és kivitelezési tervek elkészítésével támogatjuk céges és lakossági ügyfeleink pályázati terveinek megvalósítását. Lépjen velünk kapcsolatba, és élvezze a napelemes rendszerek előnyét otthonában vagy vállalkozásában.