Talajra vagy tetőre helyezzem a napelemes rendszerem?

A mai cikkünkben arra keressük a választ, hogy a napelemes rendszerek a tetőn vagy a talajon működnek hatékonyabban, illetve külön-külön milyen sajátosságokkal rendelkeznek.

A tetőre szerelt napelemes rendszerek olcsóbbak, mivel a telepítés során a tetőszerkezetet használjuk alapként. Ezen kívül kevesebb helyet is foglalnak el az ingatlanunk területén, mint a földre telepített társaik. Ámbár az utóbbiakhoz könnyebben hozzá tudunk férni.

Láthatjuk, hogy mindkét megoldásnak vannak előnyei és hátrányai, most ezeket fogjuk megvizsgálni egy picit részletesebben.

Miután az ügyfelek véglegesen eldöntötték, hogy szeretnének napelemes rendszert kiépíteni és ezzel a saját kiadásaikat csökkenteni, felmerül az első kérdés is. Hova szeretné telepíteni magát a rendszert? Az ügyfeleknek két választása is van: földre vagy tetőre. A tetőre telepített napelemes rendszereket a tetőre felszerelt tartósínekre rögzítjük, míg a talajra szerelhető rendszereket a talaj szintjén egy tartószerkezetre építik rá.

Mindkét rendszernek vannak előnyei és hátrányai, fontos mindig megvizsgálni az adott igényeket, a kivitelezési projekt specifikációit, hiszen ezek lehetnek befolyásoló tényezők a helyszínt illetően.
Akkor vágjunk is bele, és vizsgáljuk meg tüzetesen a két rendszer előnyeit és hátrányait. Ahogyan már korábban is említettük a földre, talajra szerelt napelem rendszerekhez sokkal könnyebben hozzá tudunk férni, így az esetleges karbantartásuk, tisztításukat könnyebben tudjuk elvégezni. A méretből és elhelyezésből jelentkező adottságok mellett kiemelendő, hogy itt a tető mérete nem befolyásolja a rendszer nagyságát. Továbbá az is egy általános szabály, hogy hidegebb panel nagyobb energia teljesítményt jelent az ügyfél számára.

Na, de a sok előny mellett meg tudunk említeni néhány hátrányt is ezzel a típusú telepítéssel kapcsolatban. Már mielőtt belevágna az ügyfelünk tudnia kell, hogy ez a megoldás sokkal költségesebb és munkaigényesebb, mint a tetőre rögzített verzió, hiszen további alkatrészekre, elemekre lesz szükség a telepítés során. Maga az engedélyezési eljárás is több időt vesz igénybe, arról nem is beszélve, hogy ez szintén költségesebb folyamat az ügyfél számára. Mindazonáltal ne felejtsük el azt a szempontot sem figyelmen kívül hagyni, hogy ez a fajta megoldás mennyire esztétikus. De ennek megállapítását az ügyfelekre bízzuk.

A földre szerelt napelemes rendszereket követően, ismerjük meg a tetőre szerelt napelemek előnyeit és hátrányait. Az előnyök között szerepel, hogy a rendszer telepítésének összköltsége kevesebb a fentiekben említett társánál, valamint jelentősen kevesebb anyag, eszköz szükséges az építéséhez. Véleményünk szerint érdemes az előnyöknél megemlíteni azt is, hogy valójában egy kihasználatlan területet használunk fel a lehető leghasznosabban. Végezetül tapasztalataink szerint az engedélyezési folyamatok is rövidebbek, hamarabb zárulnak, ebből adódóan az ügyfél rövid időn belül már élvezheti a rendszer nyújtotta lehetőségeket. Ahogyan a földre szerelt rendszereknek, úgy a tetőre építettnek is vannak hátrányai. Kezdjük azzal, hogy rendkívül nehezen férünk hozzá, különösen akkor, ha a tető meredek vagy csúszik, így egy hibaelhárítás során a szakemberek is keményebb feladatok előtt találhatják magukat. Azt se felejtsük el, hogy a tető mérete már lekorlátozza a rendszer nagyságát is, de egy átlag családi ház esetén ez nem jelent problémát. A felmérések során kollégáink ezeket a szempontokat is megvizsgálják.

Összességében mindegy, hogy a napelemes rendszer hova helyezné ügyfelünk, de egy nagyon fontos tényezőre kell figyelni: minden napelem akkor működik a leghatékonyabban, ha a lehető legtöbb napfényt magába tudja szívni. Ezért nagyon fontos a tájolás, a dőlésszög és egyéb más szempontokat figyelembe venni a tervezés fázisában.

Ha Ön is napelemrendszer telepítésén gondolkodik, akkor forduljon hozzánk bizalommal!

Forrás:
https://www.wholesalesolar.com/blog/ground-mount-vs-roof-mount-racking
https://www.luminasolar.com/blog/the-pros-and-cons-of-ground-mounted-solar-panels

AJÁNLATOT KÉREK
2023-08-10T11:55:35+02:00

Ha érdekesnek találtad a cikket, oszd meg másokkal is!

Go to Top