Gyakran Ismételt Kérdések
Napelemes rendszer
A napelemek és az inverterek általában nem igényelnek karbantartást hibamentes működés esetén.
Időnként azonban érdemes ellenőrizni az inverter illetve az akkumulátor állapotát.
Emellett ajánlott évente ránézni a csatlakozásokra és áttekinteni a monitoring adatait az optimális működés érdekében.
Az elkészült rendszer regisztrálásra kerül egy online felügyeleti (monitoring) rendszerben. Ennek köszönhetően Ön bármikor, akár mobiltelefonról is nyomon követheti a napelemek termelését és fogyasztását.
Ezáltal láthatja, mennyi energiát termel a rendszer, és könnyen felismerhető, ha valamilyen rendellenesség (pl. árnyékolás vagy meghibásodás) merül fel.
Magyarországon jelenleg a bruttó elszámolás van érvényben: a hálózatba táplált többletenergiát a szolgáltató fix árfolyamon, jelenleg kb. 5Ft/kWh áron veszi vissza. Ez a vásárlási árnál lényegesen alacsonyabb, ezért általában azt javasoljuk, hogy úgy méretezzük a rendszert, hogy alapvetően a háztartás fogyasztását fedezze, és ne termeljünk nagyobb mennyiséget, mint amit el tudunk használni.
A szaldó elszámolásnál viszont minden termelt és felhasznált energia egymás mellett futott, de erre Magyarországon jelenleg nincs lehetőség új rendszer telepítésekor.
Az inverter típusa a rendszer méretétől függ. Kis teljesítményű rendszerekhez (2,5 kW-ig) elegendő egyfázisú inverter, nagyobb rendszernél már háromfázisú invertert kell alkalmazni a szabályozás szerint.
Hibrid, akkumulátoros rendszerekhez speciális hibrid inverter szükséges, amely a napelemek és az akkumulátor közötti energiaáramlást is tudja kezelni. A szakértők a rendszer energiaigényéhez és a helyi hálózati feltételekhez igazodva javasolják a megfelelő invertert.
Az akkumulátor kiegészítés opcionális, de hasznos lehet az energia saját tárolására (például éjszakai használatra vagy áramszünet esetén). Az akkumulátorok a fel nem használt napenergiát tárolják, amit később (pl. naplemente után) felhasználhatunk.
A modern lítium-vas-foszfát akkumulátorok jellemzően 15–20 évig is megbízhatóan működnek; a gyártók a legtöbb esetben 6000 töltési ciklus után is legalább 80%-os kapacitást garantálnak.
A folyamat általában 2–3 hónapot vesz igénybe.
Ebbe beleértendő a felmérés, tervezés és engedélyezés (akár 2–3 hónap), majd maga a telepítés (1–2 nap) és végül az új villanyóra cseréje (2–4 hét).
Tehát a tervezéstől a végleges üzembe helyezésig összességében körülbelül 2–3 hónap a kivitelezési idő.
A napelemes rendszer kiépítéséhez engedélyezni kell a hálózati csatlakozást az áramszolgáltatónál. Ennek során a kivitelező elkészíti a szükséges terveket, és gondoskodik a hivatalos dokumentáció benyújtásáról.
A telepítő cég jellemzően elintézi a teljes papírmunkát, ideértve az áramszolgáltató értesítését és a mérőóra cseréjét is, így Ön a legtöbb teendő alól mentesül.
A napsütés természetesen maximális termelést eredményez. Felhős időben ugyan kevesebb a közvetlen napfény, de a szórt fény miatt a rendszer így is termel áramot.
Az eső önmagában nem okoz nagyobb veszteséget – sőt, tisztító hatása is van a panelek felületén. A hó viszont akadályozza a termelést, de rendszerint a panelekről lecsúszik a legtöbb hó. Ráadásul a hibrid rendszerek esetén az akkumulátor az időjárás okozta ingadozásokat is segít kiegyenlíteni, így stabilabb a termelés.
Áramszünetnél a hálózatra kötött napelemes rendszerek automatikusan lekapcsolnak, hogy ne tápláljanak vissza a hálózatra szolgáltatási szünetkor. Ez azt jelenti, hogy ilyenkor nem termel áramot a rendszer.
Ha fontos, hogy áramszünetben is legyen áramellátás, akkumulátoros szigetüzemre képes (vészeseti áram megoldás) megoldást kell választani: ilyenkor a rendszer leválik a hálózatról és az akkumulátorból, illetve a napelemek aktuális termeléséből látja el az alapvető fogyasztókat.
Igen. A napelemes rendszert úgy lehet tervezni, hogy a későbbiekben további panelekkel vagy akár akkumulátorral bővíthető legyen. A tervezésnél érdemes szakemberrel egyeztetni, de a megfelelően méretezett rendszer később is bővíthető.
Elektromos autó töltő
Általában minimálisat: a töltők külső része és a csatlakozók időnkénti letörlése elegendő ahhoz, hogy hosszú távon is megbízhatóan működjön a készülék. Emellett érdemes rendszeresen ellenőrizni a töltőkábel és a csatlakozók épségét.
Az Aleron szolgáltatásaival az esetleges hibákat gyorsan, szakszerűen javítjuk, és a garanciális karbantartásokat is elvégezzük.
Igen, ez kifejezetten ajánlott kombináció! Napközben, amikor a napelemek termelnek, közvetlenül felhasználhatjuk ezt az energiát az autó töltésére.
Ha van otthoni akkumulátortároló rendszerünk, akkor a nappal megtermelt többletet az esti töltéshez is elraktározhatjuk. Ráadásul a modern okos töltőberendezések összehangolhatók a napelemtermeléssel: képesek automatikusan optimalizálni a töltést úgy, hogy azt éppen a napenergiatermeléshez igazítsák.
Ennek eredményeként a lehető legnagyobb mértékben használhatjuk ki az ingyenes napenergiát az autó töltésére.
Igen, ma már sok otthoni töltő okos funkciókkal van ellátva. A legtöbb modell rendelkezik Wi-Fi vagy Bluetooth kapcsolattal, így egy mobilalkalmazáson keresztül időzíthetjük és indíthatjuk a töltést.
Ezek az applikációk általában távoli vezérlést és monitorozást is lehetővé tesznek, így például figyelhetjük a töltés állapotát.
Ezen felül egyes töltők intelligens energiagazdálkodást is kínálnak, ami a ház többi energiafelhasználásához vagy napelem-termeléshez igazítja a töltést.
Összefoglalva, a modern okostöltők növelik a kényelem mellett a hatékonyságot és költséghatékonyságot is.
A modern otthoni töltők beépített védelmi rendszerekkel rendelkeznek: például túlfeszültség-, túláram- és túlmelegedés elleni védelem található bennük.
Az Aleron szakemberei továbbá minden telepítés után alapos tesztelést végeznek, hogy megbizonyosodjanak a berendezés biztonságos működéséről.
A megfelelő telepítés, valamint az előírt védelmi eszközök (fi-relé, kismegszakító stb.) használata mellett az otthoni töltők biztonságosan üzemeltethetők.
Az otthoni töltő telepítése nem jár papírmunkával. A helyszíni felmérést követően azonban előfordulhat, hogy az elektromos hálózat teljesítménybővítésre szorul, melyben segítségére tudunk lenni.
Társasházi környezetben a közös képviselővel való egyeztetésben szintén támogatjuk Önt.
A tényleges szerelés jellemzően egy munkanap alatt elkészül, bár ez a helyszín és a munka összetettségétől függően változhat. A folyamat elején a szakembereink előkészítik a helyet (kábelek, biztosítékok), majd a választott töltőt felcsavarozzák a falra és bekötik az elektromos hálózatba.
A telepítés végén alaposan letesztelik a rendszert, és oktatást tartanak a használatról. Így általában 1 nap alatt a befejeződik a munka.
A telepítés ára a töltő típusától és az elvégzendő elektromos munkától függ. Az alap, egyszerűbb töltők olcsóbbak, míg a magasabb teljesítményű, okos funkciókkal ellátott modellek drágábbak lehetnek.
Ha például új kábelezésre vagy a főelosztó bővítésére van szükség, az növeli a költségeket.
Helyszíni felmérés után személyre szabott árajánlatot adunk, de tájékoztatásként egy egyszerű otthoni telepítés akár bruttó 600 ezer forinttól indulhat.
Otthoni környezetben leginkább garázsban vagy egyéb fedett helyen érdemes elhelyezni a töltőt, mert így védve van az időjárástól.
Amennyiben nem áll rendelkezésre fedett hely, kültéren is lehet telepíteni úgynevezett IP-védettséggel rendelkező töltőt, de ekkor ügyelni kell arra, hogy az megfeleljen a kültéri használat követelményeinek. Mindemellett a töltő helyén megfelelő elektromos csatlakozásra van szükség; a szakemberek a helyszíni felmérés során megállapítják, van-e elég kapacitás és indokolt-e a hálózat bővítése.
A kábelek elvezetése és a töltő elhelyezése úgy történik, hogy kényelmes legyen a töltőkar használata – ezt is figyelembe vesszük a felméréskor.
Európában a legelterjedtebb csatlakozó a Type 2-es (Mennekes) szabvány, ezért a legtöbb otthoni töltő és autó is ezzel működik. A töltők általában váltóáramú (AC) rendszerek, míg a gyors (DC) töltők a nagy teljesítményt egyenárammá alakítják. Fontos, hogy a töltő és az autó csatlakozói egyezzenek, és az autó tudja fogadni a töltő által leadott maximális teljesítményt – ezekre a szakemberek már a töltő kiválasztáskor felhívják a figyelmét.
Klíma
A berendezés ára a teljesítménytől és márkától függ: például a 2,6–3,5 kW-os oldalfali split klímák ára 200–400 ezer forint között mozog.
Az oldalunkon elérhető részletfizetési lehetőség (Instacash) révén több részletben is törleszthető a vételár.
Lakossági támogatásként említhető a Vidéki Otthonfelújítási Program, amelyben bizonyos feltételek mellett a klíma és a telepítés 50%-a visszaigényelhető az Államkincstártól.
Összességében tehát a készülék és a beüzemelés költsége típustól függően pár százezer forintot jelent, de részletfizetéssel és pályázati támogatással könnyíthető a beruházás.
Egy minőségi készülék jó karbantartás mellett 15-20 évig is használható.
A garancia általában 3-5 év a berendezésre, de például a Cooper&Hunter gyár egyes modelljeihez 10 év kompresszorgaranciát vállal.
A készülék élettartamát meghosszabbítja a rendszeres tisztítás és az időszakos karbantartás (például évente).
A környezeti hatásoktól védett, korrózióálló kültéri egységek és a megbízható kompresszorok miatt egy jól kezelt klíma hosszú éveken át szolgálhatja az otthon kényelmét.
Legalább évente egyszer ajánlott a klíma teljes körű tisztítása és ellenőrzése.
Ez magában foglalja a beltéri egység burkolatának, szűrőinek és hőcserélő lamelláinak tisztítását (esetleg a szűrők cseréjét), valamint a kültéri egység lamelláinak és ventilátorának megtisztítását.
Emellett érdemes a csepptálcát, kondenzvíz elvezetőt is kitisztítani, és szükség szerint ellenőrizni a hűtőközeg mennyiségét.
Ez főleg a berendezések számától és a helyszín adottságaitól függ. Egy beltéri/kültéri páros telepítése általában 2–4 órát vesz igénybe, ha minden feltétel adott a gyors munkához. Nagyobb rendszerek vagy több beltéri egység kihelyezése természetesen hosszabb időt igényel.
A klíma beszerelését mindenképpen szakemberre kell bízni.
Először helyszíni felmérést végzünk, majd a falakon és mennyezeten kialakítjuk a rögzítés helyét. Ezután felszereljük a beltéri egységet, és kihelyezzük a kültéri egységet is megfelelő helyre. A hűtőközeg-csöveket és az elektromos kábeleket vákuumolással kötjük össze, majd teszteljük, hogy biztosan légmentes legyen a rendszer.
Végül a szerelők bekapcsolják és behangolják a készüléket, valamint tájékoztatják Önt a készülék a működésről.
A szakszerű telepítés azért kiemelten fontos, mert csak így érvényes a garancia és biztosítható a készülék hosszú élettartama.
A légkondicionálók alapból szűrik a levegőt: a beltéri egységekben por- és pollenszűrő van, így tisztítja a levegőt a klíma, miközben hűt, vagy fűt.
Egyes modellek ennél továbbmennek, és baktériumölő vagy fertőtlenítő funkcióval is rendelkeznek. Fontos viszont a rendszeres karbantartás: a szűrők tisztításával/cseréjével, valamint a készülék belsejének fertőtlenítésével elkerülhetők a kellemetlen szagok és a baktériumfelhalmozódás. Így az allergiás vagy asztmás felhasználóknak is jobb minőségű, tisztább levegőt biztosít a klíma.
Az energiaosztály a klíma energiahatékonyságát mutatja: minél magasabb (pl. A+++), annál kevesebb árammal éri el a kívánt teljesítményt.
A Cooper&Hunter Arctic klímák például A++ hűtésre és A+++ fűtésre vannak minősítve, ami kiemelkedően takarékos üzemelést jelent. Ezáltal éves szinten jelentős energia-megtakarítást érhetünk el egy rosszabb besorolású (pl. A) készülékhez képest.
Ma már sok klíma Wi-Fi-képes, így okostelefonos applikációval is beállíthatjuk. Ez lehetővé teszi a távoli hozzáférést: például elindíthatjuk a fűtést, hogy mire hazaérünk, kellemes meleg, vagy éppen hűvös legyen.
Emellett sok készüléken van időzítő funkció is, amivel a munkaidőn kívüli, kedvezőbb tarifájú (H-tarifa) időszakra időzíthetjük a működést.
A legtöbb új, prémium klíma nagyon csendesen üzemel. A gyártók különös figyelmet fordítanak az alacsony zajszintre; például a Cooper&Hunter és egyéb magas kategóriás klímák működése halk és nyugodt.
Az energiacímkén általában szerepel a beltéri egység decibel-szintje, ezért vásárláskor érdemes ezt megnézni.
Összességében elmondható, hogy egy modern inverteres split klíma már nem zavaró.
Igen, az inverteres split klímák mindkét funkcióra alkalmasak, és rendkívül hatékonyan működnek. A korszerű berendezések kiemelkedő energiahatékonyságúak (például az SCOP 5,2 és SEER 7,1 érték A+++ fűtésnek és A++ hűtésnek felel meg).
Ez azt jelenti, hogy a fűtéshez vagy hűtéshez viszonylag kevés villamos energiát fogyasztanak a hagyományos megoldásokhoz képest. Ráadásul sok légkondi képes egészen alacsony külső hőmérsékletben (-25…-30°C-ig) is fűteni.
Összességében a klímával való fűtés az őszi és tavaszi időszakban jellemzően olcsóbb, mint más alternatíváké, és mindig komfortos hőmérsékletet biztosít.