Ha valaki úgy dönt, hogy egy napelem rendszer telepítésével kezdené háztartása energetikai fejlesztését, az adott esetben akár nullás villanyszámlák mellett a befektetés megtérülési idejére is érdemes gondolnia. Minél alacsonyabb költségeink vannak, tehát minél többet spórolunk, ez utóbbi annál előbb realizálódhat. Ezért sem mindegy, hogy milyen elszámolási szerződést kötünk.
Hogyan függ össze az elszámolás és a megtérülés?
A napelem rendszerekkel kapcsolatos, utóbbi időszakban jellemző általános felhajtás sokakban hajlamos lehet eltolni a realitás és lelkesedés egyensúlyát. A pályázatok útján kivitelezhető beruházás persze bőven ad okot az örömre, de mindenképpen fontos, hogy a rendszerek telepítését átgondolt döntések és tervezés előzze meg. A projekt műszaki része mellett ehhez szervesen hozzátartozik a száraz matematika is, vagyis, hogy milyen elszámolás szerződést kötünk, illetve mennyi időn belül számíthatunk a befektetésünk megtérülésére.
Ez utóbbi meglehetősen egyszerű összefüggésben értelmezhető, hiszen értelemszerűen minél kevesebbet kell fizetnünk az áramért, a napelem rendszerre költött összeg annál előbb térülhet meg. Az azonban, hogy pontosan mennyit is fizetünk, már valamivel bonyolultabb számításokat igényel és már jó előre maghatározásra kerül az elszámolási szerződésben. Alapvetően két lehetőségünk van: a bruttó, illetve a szaldó elszámolás. Egyezményesen elmondhatjuk, hogy általában utóbbi éri meg jobban a felhasználók számára, ám a várható szabálymódosítások okán érdemes még időben lépni!
Elszámolási különbségek
A hazánkban eddig jellemzően jelen lévő szaldó alapú elszámolás szinte már hungarikumnak számított, hiszen az EU más országaiban már jó ideje a bruttó elszámolás vált a kötelező szerződési formává. Nem véletlen azonban, hogy a többség inkább a szaldó elszámolás felé húzna, hiszen ez jóval kedvezőbb fizetési feltételeket teremt a lakossági és vállalati napelem rendszerekkel támogatott energiafogyasztással kapcsolatban. A legújabb szabályozás szerint 2024. január 1-től az új napelem rendszerekre már csak bruttó elszámolással szerződhetünk. De pontosan mi is a kettő között a különbség?
Miért jobb a szaldó elszámolás?
Lépjen időben, kezdje el a tervezést és telepítést!
A bruttó és szaldó elszámolás különbségeit talán jól szemléltetik a fent felsorolt tények. Az azonban, hogy 2024-től kötelezően a bruttó elszámolás váltja a jelenlegi rendszert, cselekvésre kell, hogy sarkallja a felhasználókat. Nem veszett még el ugyanis az esély a szaldó elszámolású szerződések megkötésére, ám ehhez időben kell lépni. A 2023 december 31-ig telepített szaldó elszámolási rendszerek ugyanis még nem kerülnek át az új, bruttó rendszerbe!
Miért érdemes most lépni?
A napelem rendszerek tervezésével és telepítésével foglalkozó cégek folyamatosan dolgoznak azon, hogy minden megrendelést teljesíteni tudjanak. A szolár rendszerek telepítésére vonatkozó megnövekedett igény persze örömteli tendencia, de a határidők sok esetben rendkívül szorosak. Ahhoz, hogy új felhasználóként még garantáltan beleessen a szaldó elszámolás lehetőségének határidejébe, érdemes minél előbb elindítani a beszerzés folyamatát!
Kérje az Aleron Energia szakértő segítségét!
A szaldó elszámolás kedvező lehetőségétől és az említett határidőtől függetlenül is érdemes felelős, megfontolt döntést hozni és szakértőkre bízni a napelem rendszerekkel kapcsolatos folyamatokat. Ha az Aleron Energia segítségét kéri, azt akár a teljes folyamat során igénybe veheti. Pályázatírás, adminisztratív teendők, előzetes felmérés, tervezés, telepítés – minden szükséges lépéshez szakértő támogatás áll rendelkezésre. Nem érdemes tehát habozni, hiszen az energetikai fejlesztések jelentik az egyik legjobb befektetést!