Napelemes rendszer tervezésekor hasznos előre tudnunk, hogy milyen változásokra számíthatunk az áramszámlánk kapcsán. Hogyan számolunk el a szolgáltatóval? Cikkünkben összefoglaltuk a legfontosabb tudnivalókat.
A hálózatra kapcsolt napelemes rendszereknél a termelt és felhasznált energia mérése egy kétirányú mérőberendezéssel történik majd. Ez az ad-vesz mérőóra külön-külön számlálón jeleníti meg a felhasznált és a napelemmel termelt villamos energia mennyiséget. A mérőberendezés fázisonkénti mérőművel rendelkezik, tehát abban az esetben is pontosan regisztrálja a napelemes termelést és a felhasználást, ha egy vagy ha háromfázisú a csatlakozás.
Az ad-vesz mérőóra felépítése:
A mérőóra kijelzőjén az alábbi értékek olvashatóak, melyek manuális vagy automatikus léptetés üzemmódban működnek:
A mérőberendezés cseréjét, illetve átprogramozását a szogáltató előre egyeztetett időpontban végzi a rendszer telepítése után. A napelemes mérőhely megfelelő kialakítása, szabványossá tétele az ügyfél feladata. Ezt regisztrált szerelő tudja ellenőrizni.
Napelemes rendszer esetén a szerződés aláírása és az ad-vesz mérő felszerelése előtt a rendszerünket tartósan nem szabad üzembe helyezni! Természetesen a telepítő szakemberek próbaüzemre bekapcsolják a rendszert, hogy teszteljék annak működését.
Éves elszámolás
Egy jól méretezett rendszer esetén (amikor a felhasznált és termelt energia körülbelül kiegyenlíti egymást) csak az alapdíjat kell majd az áramszolgáltatónak fizetnünk, ami évente 1500-2000 Ft.
Napelemes rendszer esetén éves elszámolási módra érdemes átállnunk. Ez azt jelenti, hogy az elmúlt évi fogyasztás alapján 11 db egyenlő összegről szóló részszámlát kapunk, majd az éves leolvasás alkalmával kerül megállapításra a ténylegesen elfogyasztott villamos energia mennyiségünk.
Előnye a havi tervezhetőség, hiszen minden hónapban ugyanannyit kell fizetnünk. Amennyiben a fogyasztásunk nem érte el a részszámlákon kiszámlázott energia mennyiségét úgy a különbözet visszafizetik. Amennyiben a fogyasztása meghaladja az elszámolási időszakban részszámlákon kiegyenlített mennyiséget, a különbözet az elszámoló számlával kerül elszámolásra.
A rendszer üzembe helyezését követően az elszámolás módja nem változik (éves elszámolás esetén a két éves leolvasás között részszámlát kapunk). A rendszerünk telepítése előtti időszakot le kell zárnunk, ezért elszámoló számlát fognak küldeni az áramszolgáltatótól. Ezt követően az elszámolás alapját a fogyasztott és a betáplált energia különbsége adja.
A napelemes rendszerek méretét, termelési kapacitását egy teljes évre tervezik szakembereink. Így arra számítanunk kell, hogy az üzembe helyezés első leolvasásakor a rövidebb elszámolási időszak miatt nem a méretezés szerinti mennyiség fog szerepelni az éves elszámoló számlánkban a visszatáplált energia értékeként. Ezt követő években azonban már a téli többletfogyasztást a nyári többlettermeléssel tudjuk kompenzálni.
Az előzőekben leírtak értelmében ad-vesz mérés esetén a diktálás lehetséges, azonban nem célszerű. Az általunk felhasznált és betáplált villamos energia mennyiségét éves leolvasás alapján számolják el. Egy évben egy alkalommal leolvassák a mérőt, és a tényleges fogyasztás és betáplálás alapján elkészítik éves elszámoló áramszámlánkat.
- Például:
- Éves leolvasás időpontja: február 14.
- A napelemes rendszer üzembe helyezésének időpontja: 2020. szeptember 9.
- A lezáró elszámoló számla a 2020. február 14. – 2017. szeptember 9. közötti időszakot zárja le.
- A következő elszámoló számla a 2020. szeptember 9. – 2021. február 14. közötti időszakra készül el.
Amennyiben az elszámolási időszakban a napelemmel termelt és a felhasznált villamosenergia-szaldó eredménye betáplálási többletet mutat (többet termeltünk, mint amennyit felhasználtunk), a többletenergiát az áramszolgáltató számla ellenében kifizeti. A térítés mértéke az általunk is fizetendő villamos energia átlagos termékárának (rendszerhasználati díj nélküli ár) felel meg. Ez után az összeg után magánszemélyként személyi jövedelemadót kell fizetnünk.