A napelemes rendszer méretezése. Gyakori kérdések a napelemes rendszerekről – 3. rész

Mielőtt eldöntjük, hogy szeretnénk-e napelemes rendszert, felmerül a kérdés, hogy mekkorára lenne szükségünk. A rendszerünk méretezése alapjaiban határozza meg annak megtérülési idejét. Hiszen, ha kisebb a szükségesnél, nem fedi le az igényeinket és továbbra is fizethetünk valamennyi villanyszámlát, de ha nagyobbat telepítünk, akkor a megnövekedett kiadások jóval később térülnek meg. Cikkünkben összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat a méretezéssel kapcsolatban.

A rendszerünk méretezése

Jelenleg ma Magyarországon nem éri meg jelentősebb többletet termelni otthonunk napelemes rendszerével, mivel a szolgáltató alacsonyabb áron vásárolja meg, mint amennyiért mi vesszük meg tőle az áramot. Jelenleg 14 Ft-ért vásárolnak meg 1 kWh energiát tőlünk, mely összegből még személyi jövedelemadó is levonásra kerül. Kevesebbet sem érdemes termelnie a rendszernek, mert akkor fizetnünk kell még valamennyi villanyszámlát. A szaldós elszámolás miatt érdemes akkora napelemes rendszert létrehozni, ami az adott elektromos áram szükségletünket fedezi. Természetesen az inverter mérete is ehhez fog majd igazodni.

    • Amit érdemes átgondolnunk a telepítés előtt:
  • Mekkora az éves villamosenergia fogyasztásunk?
  • A teljes villamosenergia fogyasztást ki akarjuk váltani, vagy csak egy részét?
  • Fog-e növekedni az igényünk? Akár légkondicionáló vagy más, új elektromos berendezés beüzemlését tervezzük vagy elektromos autót szeretnénk vásárolni a jövőben.
  • A fűtést is szeretnénk kiváltani villamosenergiával?
  • Milyen a telepítésre kiszemelt tetőfelület, terület tájolása?
  • Van elegendő hely a szükséges mennyiségű napelemek elhelyezésére?

A szükséges rendszerméret

A havi villamosenergia fogyasztásunkat szorozzuk meg 12-vel és megkaptuk a teljes éves energiafogyasztásunkat. Még pontosabb, ha tudjuk az előző évi teljes fogyasztást, hiszen évszakonként eltérő mértékű lehet a berendezéseink használata. A kiszámolt értéket, ha megszorozzuk 0,8-cal megkapjuk Wp-ben, hogy mekkora teljesítményű rendszerre lehet szükségünk. Például, ha a havi energiafogyasztásunk 500 kWh, az éves energiafogyasztás 12×500= 6000 kWh, ennek 0,8 szorosa 4800 Wp. Ezek alapján legalább egy 4,8 kWp névleges teljesítményű rendszerre lesz szükségünk.

Fontos hangsúlyozni, hogy ez optimális elhelyezésre vonatkozik! Magyarországon általánosan elmondható, hogy délre néző, 30-35 fokban döntött tető a legoptimálisabb a fix telepítésű napelem paneleknek.

A napelem tájolása jelentősen befolyásolja a napelem rendszer hatékonyságát. A dél-kelet és dél-nyugati fekvésnél kb. 90%-os hatékonyságot várhatunk el tőle, hogy ha vízszintes pozícióban fekszik. A keleti vagy nyugati tájolás esetében csak 80%-os hatékonyságot számolhatunk.

Ugyanakkor a különböző típusú rendszerek, különböző mennyiségű elektromos energiát fognak termelni. Figyelembe kell azt is venni. hogy az egyes rendszerek között jelentős különbségek vannak. Erről a témáról a következő cikkünkben is fogunk írni.

Az igények növekedése

Amennyiben szeretné a fűtését is kiváltani és elektromos fűtést tervez vagy más nagy villamosenergia igényű berendezés beszerzését tervezi, érdemes szakemberrel konzultálni és úgy tervezni a napelemes rendszer méretét, hogy ezeket az igényeket is le tudja majd fedni. Természetesen a későbbi bővítés lehetősége is fennállhat.

A rendszer elhelyezése

Ha a tetőn helyezzük el napelemeket fontos, hogy az elbírja a terhelést. Egy jó állapotú vagy új építésű tetőnél jellemzően ez nem okoz gondot. Idősebb tető esetén érdemes statikus szakértői véleményt kérni a tartószerkezetről. Optimális teherbírású tetőnél a rendelkezésre álló terület határozza meg, hogy mennyi napelemet tudunk elhelyezni. Átlagosan egy napelem 1,4- 1,7 m2 helyet foglal el. Tehát amennyiben tetőre helyezzük, ki kell számolni a hasznosítani kívánt tetőfelületet. Azokat a helyeket kell számításba venni, ahova érdemes napelemet telepíteni. Ahol folyamatosan árnyékban lenne, oda nem javasolt napelemet elhelyezni.

Kérje szakértőink segítségét!

Ahhoz, hogy szakmailag a lehető legjobb rendszer kerüljön kivitelezésre, javasolt a szakember bevonása.

Szeretne biztosra menni? Mi levesszük a válláról a terhet! Megtervezzük Önnek a lehető legoptimálisabb napelemes rendszert! Kérje ajánlatunkat!

2022-03-28T16:52:58+02:00

Ha érdekesnek találtad a cikket, oszd meg másokkal is!

Go to Top