Barion Pixel

Valóban “tiszta” a napenergia?

Sokszor olvashattuk már, hogy a napelemek használatával védjük környezetünket. Mégis felmerülhet a kérdés, hogy mennyire nevezhető száz százalékban tiszta energiaforrásnak. Van bármilyen hatása a környezetünkre vagy az egészségünkre?

Viszonyítás és nézőpont kérdése ez is, mint ahogy sok minden más is életünkben. Az egyértelmű tény mindenki számára, hogy egy szénerőműhöz vagy akár az atomerőműhöz képest a napelemek környezetterhelése minimális. Természetesen egy napelemes rendszer gyártásához is sok műanyag és nemesfém kell, meghibásodás esetén pedig ezekből is hulladék, káros anyag fog keletkezik. A hangsúly azonban minden esetben a mértéken, a mennyiségen kell, hogy legyen.

A napelem egészségre gyakorolt hatása

A napelemes rendszerek egy szénerőművel szemben nem okoznak légszennyezettséget, így az ezzel járó egészségkárosító hatásokkal se kell számolnunk. Közvetetten azonban a napelemes rendszerek anyagai se teljesen ártalmatlanok. Eze közül az egészségre gyakorolt hatás amiatt a szilícium érdemes megemlíteni. Ez egy erősen tisztított és kristályosított homok. Bányászata veszélyes az emberekre, az így belélegzett por könnyedén légúti panaszokat okozhat, és a napelem használata során való bomlásuk is hathat minimális – nem kimutatható – mértékben az emberi szervezetre. Azt érdemes tudnunk azonban, hogy nemcsak a napelemekhez bányásznak szilíciumot, hanem például a számítástechnikai eszközeink, telefonjaink többsége is tartalmazza ezt a fémet. Jóval nagyobb mennyiségben találkozunk szilíciummal például processzorokban vagy más hardverekben.

A napelem környezetre gyakorolt hatása

A másik kérdés a környezetre gyakorolt hatása a napelemes rendszereknek. Itt érdemes nézni az élővilágra közvetlen gyakorolt hatását és a környezetterhelést is. Például a szélerőművek kapcsán sokszor felmerül, hogy a forgó alkatrészek veszélyesek a madárvilág számára és olyan hangokat is bocsájtanak ki, amelyek megzavarhatja bizonyos fajokat életkörülményeit. Mi a helyzet a napenergia esetén? Egyre több kutatás vizsgálja, hogy egy napelempark létrehozása mivel jár a környezetünk élővilágára. A következtetések lényegében megegyeznek. A „Napenergia gazdaságok hatása a helyi biodiverzitásra” címmel készült egy 53 oldalas összehasonlító tanulmány legfőbb megállapítása például az, hogy “a napelem parkok biológiai értelemben szinte nem is hagynak lábnyomot működésük során”.

Környezetterhelés – hulladékkezelés szempontjából a legtöbb alkotórésze a napelemnek újrahasznosítható:

  • Üveg: Csökkentett vas tartalmú speciális üveg, amelynek az újrahasznosítása megoldott.
  • Műanyag: Háttér lap, ami rögzíti a szilícium lapokat, és szigetelés. A gyártótól függ, hogy milyen könnyen dolgozható fel, azonban minden esetben tűzálló és veszélytelen anyagról beszélhetünk. Hulladékkezelése fontos.
  • Műanyagfólia: Szigetelésként funkcionál, és napelem panelenként mindössze pár grammról van szó. Ez az anyag szintén gyártótól függően újrahasznosítható.
  • Alumínium: Mint fémhulladék az erre szakosodott feldolgozó helyeken leadható és feldolgozható.
  • Réz és ón: Újrafeldolgozható rézkábelek, és a forrasztási pontokon néhány gramm ón fordul elő, ami minimális mennyiség, és veszélytelen is.

Tehát a napenergia nem veszélyes?

A fosszilis tüzelőanyagok képest messze nem tekinthetők veszélyesnek a napelemek, hiszen nem okoznak légzőszervi megbetegedéseket. Hétköznapi használati tárgyainkban – számítógépekben, okostelefonokban – is jelenlévő anyagokat tartalmaz. Ráadásul a napelem passzív rendszer – vagyis nem sugároz úgy, mint a WiFi vagy a mobilhálózatok. A szélerőművekkel ellentétben pedig hangtalan a működésük.

A napelemekből keletkező hulladék valóban veszélyes. Jelenleg ennek mértéke elhanyagolható összehasonlítva más elektronikai hulladékkal, akár a tönkrement számítógépek mennyiségével. A napenergia térnyerésével párhuzamosan törekedni kell a legtöbb alkatrész újrahasznosítására. A kutatások és a vizsgálatok alapján elmondható, hogy sem az egészségünkre sem a környezetünkre nem gyakorolnak közvetlen negatív hatást.

Tegyen a zöldebb környezetért! Nullázza le villanyszámláját Ön is napelemes rendszerrel!

2022-03-28T17:06:00+02:00

Ha érdekesnek találtad a cikket, oszd meg másokkal is!

Go to Top