Mennyi energiát termel télen napelemes rendszerünk? Jó tudni, hogy a napelem működése télen sem áll meg. Ilyenkor a februári borús időben is állít elő energiát. Ez az éves össztermeléshez hozzájárul, még akkor is, ha a mennyisége a nyári időszakhoz képest jelentősen kevesebb.
Sokan azt gondolják, hogy télen nincs sok értelme annak, hogy napelem van a házuk tetején. Pedig a napelemes rendszerünk, ha kevesebbet is, de a téli borús időben is termeli az áramot. Sőt, a napelemtechnológia fejlődésének köszönhetően ilyenkor is egyre több energiát tudnak termelni a jó minőségű panelek. Igaz ez az energia nem lenne elég az igényeink fedezésére, pláne, ha a fűtésünket is ezzel oldottuk meg.
Az oda-vissza mérő órának köszönhetően viszont a nyári elektromos hálózatba táplált jelentős mennyiségű többletáramot télen felhasználhatjuk. Nyáron megtermeljük télen felhasználjuk az energiát.
A napelemek hatásfoka
Természetesen télen is süt nap, csak a napsütéses órák száma alacsonyabb. Meglepő lehet, de ilyenkor a nyári forrósághoz képest még jobb is a napelemek hatásfoka.
Köszönhetően az alacsony hőmérsékletnek, a mono- vagy polikristályos panelünk hatásfoka akár 15%-kal is jobb lehet.
Mi a helyzet borús idő esetén? A napelemes rendszerünk teljesítménye a kevesebb napsugárzás miatt lecsökken a borús időszakban.
Hogy teljesítenek ilyenkor a különböző típusú napelemek?
- A monokristályos és a polikristályos napelemek a felhős időben, szórt fényben is jól teljesítenek. Viszont a hőmérséklet emelkedésekor ezek hatásfoka csökken, mert túlmelegednek.
- Jellemzően a polikristályos napelem technológia teljesítménye a legjobb felhős időszakban.
A kevesebb napfényből viszont értelemszerűen kevesebb energiát tudnak előállítani a napelemek.
Telepítés és karbantartás
A napelemes rendszer telepítése általában télen is megoldható. A panelek nem igényelnek különösebb karbantartást sem. Nagyobb havazás esetén a tető dőlésszöge és napelemek felülete miatt hamar lecsúszik a ráesett hó, így nem akadályozza jelentős időre az áramtermelést.
Tehát összegezve elmondható, hogy a napelemes rendszer termelése télen sem áll le, hiszen ekkor is süt a nap, csak hosszabbak az éjszakák, és kevesebb a napsütéses órák száma. A téli kisebb teljesítményt viszont ki lehet egészíteni a nyáron betáplált áramtöbblettel!
Bízza ránk a munkát: figyelembe véve a nyári többlettermelést és a téli többletfogyasztást kiszámítjuk a szükséges méretét napelemes rendszerének, és megkeressük a legjobb helyet panelei számára.